| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 8.8 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 8.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead/Base Style | Radial |
| Self Resonant Frequency | 1.3 MHz |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 260 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.2 Ω |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 11 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 1 mH |
| RMS Current (Irms) | 300 mA |
| inductance tolerance | 10 % |
| Max DC Current | 300 mA |
| DC Current | 300 mA |
| Saturation Current | 260 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
